BZX84C5V1
DigiKey Part Number
6415-BZX84C5V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V1
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
225 mW