71BD30-02-1-AJN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | GH7103-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 71BD30-02-1-AJN |
Description | SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Rotary Switch 2 ~ 12 Position SP12T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) 250mA (AC/DC) |
Manufacturer Grayhill Inc. | Voltage Rating - AC 115 V |
Series | Voltage Rating - DC 30 V |
Packaging Bulk | Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) |
Part Status Active | Actuator Length 9.53mm |
Number of Positions 2 ~ 12 | Angle of Throw 30° |
Index Stops Adjustable | Contact Material Silver Alloy |
Number of Decks 2 | Mounting Type Panel Mount |
Number of Poles per Deck 1 | Termination Style Solder Lug |
Circuit per Deck SP12T | Depth Behind Panel 24.87mm |