FFC3B07-40-T
DigiKey Part Number
2073-FFC3B07-40-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3B07-40-TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3B07-40-T
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 40POS 1MM RA
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC3B07-40-T Models
Category
Cable End Type
Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Thermoplastic
Actuator Material
Thermoplastic
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.098" (2.50mm)