BF135-10-A-0400-0700-0400-L-C
DigiKey Part Number
2073-BF135-10-A-0400-0700-0400-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF135-10-A-0400-0700-0400-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF135-10-A-0400-0700-0400-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF135-10-A-0400-0700-0400-L-C
Description
10POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, S
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
BF135-10-A-0400-0700-0400-L-C Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact