BF100-18-A-D-0-0640-L-C
DigiKey Part Number
2073-BF100-18-A-D-0-0640-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF100-18-A-D-0-0640-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF100-18-A-D-0-0640-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF100-18-A-D-0-0640-L-C
Description
18POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF100-18-A-D-0-0640-L-C Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
250VAC/DC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)