BF060-12A-B-0200-0280-0305-L-D
DigiKey Part Number
2073-BF060-12A-B-0200-0280-0305-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF060-12A-B-0200-0280-0305-L-D
Description
12POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF060-12A-B-0200-0280-0305-L-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.80mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2A per Contact