BF050-10-A-B-0400-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BF050-10-A-B-0400-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF050-10-A-B-0400-0300-L-G
Description
10POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
BF050-10-A-B-0400-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.354" (9.00mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact