BC084-14-A-0390-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC084-14-A-0390-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC084-14-A-0390-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC084-14-A-0390-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC084-14-A-0390-L-C
Description
CONN RCPT 14POS 0.039 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC084-14-A-0390-L-C Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC/DC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)