BC035-08-A-0380-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC035-08-A-0380-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC035-08-A-0380-0300-L-G
Description
8W, 1.0MM PITCH PIN HDR, DIL, TH
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
BC035-08-A-0380-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.315" (8.00mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.047" (1.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact