MGDTK10HCF
DigiKey Part Number
2551-MGDTK10HCF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGDTK10HCF
Description
DC DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 15V -15V 1A, 170mA, 170mA 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1A, 170mA, 170mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Number of Outputs
3
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.57" L x 1.02" W x 0.32" H (40.0mm x 26.0mm x 8.2mm)
Voltage - Output 2
15V