FSP150-P35-A24
DigiKey Part Number
2967-FSP150-P35-A24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150-P35-A24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 27.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, CSA, FCC, UL, VCCI
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.25 A