NLDD-1050H
DigiKey Part Number
1866-NLDD-1050H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLDD-1050H
Description
LED DRIVER CC BUCK 6-52V 1.05A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 6 ~ 52V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
6 ~ 52V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Current - Output (Max)
1.05A
Series
Dimming
PWM
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
96%
Topology
Buck
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
1.26" L x 0.81" W x 0.49" H (32.1mm x 20.5mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
59V