ELG-100-42B-3Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
FORTEC Power GmbH
In Stock: 283
2.28A 42V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ELG-100-42B-3Y
DigiKey Part Number
1866-ELG-100-42B-3Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-42B-3Y
Description
O/P +42V2.28A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.28A