C81B-YTY-XW63
DigiKey Part Number
2632-C81B-YTY-XW63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C81B-YTY-XW63
Description
8x1 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow Parallel 53.00mm x 23.00mm x 6.30mm
Category
Outline L x W x H
53.00mm x 23.00mm x 6.30mm
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
35.00mm L x 12.60mm W
Series
Backlight
LED - Yellow
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.60mm W x 0.80mm H
Number of Characters
8.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 1
Controller Type
ST7066
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
Yellow/Green
Character Size
7.10mm H x 3.40mm W