9D.01.5.080.0304
9D.01.5.080.0304
9D.01.5.080.0304
DigiKey Part Number
2066-9D.01.5.080.0304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9D.01.5.080.0304
Description
POWER DIST BLOCK 80 A 7POS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 80 A
Category
Line Side Connections Per Pole
3
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Load Side Connections Per Pole
4
Series
Line Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Load Side Connection Type
Screw Connection
Part Status
Active
Line Side Wire/Stud Size
6-14 AWG
Type
Power Distribution Block
Load Side Wire/Stud Size
10-14 AWG
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
80 A