2512061217Y0
DigiKey Part Number
1934-1404-2-ND - Tape & Reel (TR)
1934-1404-1-ND - Cut Tape (CT)
1934-1404-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2512061217Y0
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 450mA 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2512061217Y0 Models
Category
Current Rating (Max)
450mA
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)