ESDCAN24-2BLY
DigiKey Part Number
5272-ESDCAN24-2BLYTR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-ESDCAN24-2BLYCT-ND - Cut Tape (CT)
5272-ESDCAN24-2BLYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDCAN24-2BLY
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
280W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55V