TG2520SMN 16.0000M-MCGNNM5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 615
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 456
Datasheet
In Stock: 0
16 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V ~ 3.3V 4-SMD, No Lead
TG2520SMN 16.0000M-MCGNNM5
DigiKey Part Number
114-TG2520SMN16.0000M-MCGNNM5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG2520SMN 16.0000M-MCGNNM5
Description
XTAL OSC TCXO 16.0000MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±500ppb
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
1.5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Type
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
Clipped Sine Wave
Base Product Number
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.3V