EPC2012C
DigiKey Part Number
917-1084-2-ND - Tape & Reel (TR)
917-1084-1-ND - Cut Tape (CT)
917-1084-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPC2012C
Description
GANFET N-CH 200V 5A DIE OUTLINE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 5A (Ta) Surface Mount Die
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPC2012C Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 3A, 5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.3 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
140 pF @ 100 V
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
Die
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V