RSCX11055R5K20013U
DigiKey Part Number
604-RSCX11055R5K20013U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSCX11055R5K20013U
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Elna America
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm