ECS-MPI4040R2-100-R
DigiKey Part Number
XC2329TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2329CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2329DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R2-100-R
Description
FIXED IND 10UH 1.5A 240 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 1.5 A 240mOhm 1816 (4540 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R2-100-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)