U280-C02-30W-K
DigiKey Part Number
95-U280-C02-30W-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C02-30W-K
Description
BATT CHG USB AUTO 5V 9V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 5V, 9V, 5V 3A, 2A, 2.4A
Category
Charge Current - Max
3A, 2A, 2.4A
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Input
12V
Packaging
Bulk
Power - Max
30W
Part Status
Active
Size / Dimension
1.28" Dia x 2.42" L (32.5mm x 61.4mm)
Type
USB Auto Adapter
Mounting Type
Auto Socket
Battery Chemistry
Mobile Devices
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Number of Cells
2
Operating Temperature
0°C ~ 30°C
Voltage - Nominal
5V, 9V, 5V