XV3560-2R7407-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-XV3560-2R7407-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XV3560-2R7407-R |
Description | CAP 400F -5% +10% 2.7V T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 400 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can - Snap-In 3.2mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Part Status Active | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Capacitance 400 F | Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) |
Tolerance -5%, +10% | Height - Seated (Max) 2.480" (63.00mm) |
Voltage - Rated 2.7 V | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.2mOhm |