WCL3225-151-R
DigiKey Part Number
283-WCL3225-151-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCL3225-151-R
Description
FIXED IND 150UH 80MA 9 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 80 mA 9Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
9Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)