TR1-2410FA15-R
DigiKey Part Number
283-TR1-2410FA15-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR1-2410FA15-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR1-2410FA15-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR1-2410FA15-R
Description
FUSE BRD MNT 15A 125VAC/VDC 2SMD
Detailed Description
15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.256" L x 0.122" W x 0.122" H (6.50mm x 3.10mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00315 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V