TR1-2410FA10-R
DigiKey Part Number
283-TR1-2410FA10-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR1-2410FA10-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR1-2410FA10-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR1-2410FA10-R
Description
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.256" L x 0.122" W x 0.122" H (6.50mm x 3.10mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0051 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V