TR/AHC-V-30-R
DigiKey Part Number
283-TR/AHC-V-30-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR/AHC-V-30-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/AHC-V-30-R
Description
FUSE CERAMIC 30A 600VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
600 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)