SMDJ51CA
DigiKey Part Number
283-SMDJ51CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V