SMBJ120CA
DigiKey Part Number
283-SMBJ120CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ120CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ120CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V