PTR030V0185-TR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 183
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR030V0185-TR1
DigiKey Part Number
283-PTR030V0185-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0185-TR1
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
8.7 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A