PM-5R0H474-R
DigiKey Part Number
283-PM-5R0H474-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0H474-R
Description
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Detailed Description
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can, Horizontal 500mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.571" L x 0.681" W (14.50mm x 17.30mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm