MPI4020V2-1R0-R
DigiKey Part Number
283-4714-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4714-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4714-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI4020V2-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.5 A 24mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPI4020V2-1R0-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
65MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)