MFSA0805R0050FIM
DigiKey Part Number
283-MFSA0805R0050FIMTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFSA0805R0050FIMCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFSA0805R0050FIMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFSA0805R0050FIM
Description
RES 0.005 OHM 1% 3/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)