MFL0805R0100FS
DigiKey Part Number
283-MFL0805R0100FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFL0805R0100FSCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFL0805R0100FSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFL0805R0100FS
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFL0805R0100FS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)