MFL0402R3000FP
DigiKey Part Number
283-MFL0402R3000FPTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFL0402R3000FPCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFL0402R3000FPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFL0402R3000FP
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)