HSH0612-3R8805-R
DigiKey Part Number
283-HSH0612-3R8805-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH0612-3R8805-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 8F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1.2Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.102" (2.60mm)
Capacitance
8 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
-20%, +50%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 1kHz