HPAL1V1040-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HPAL1V1040-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HPAL1V1040-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HPAL1V1040-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPAL1V1040-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 11A 11.8 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 11 A 11.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
DC Resistance (DCR)
11.8mOhm Max
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)