HCM1A1707-6R8-R
DigiKey Part Number
283-4770-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4770-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4770-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1707-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 12A 7.55 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 12 A 7.55mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
7.55mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18A