HCM0703-1R0-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 9 956
Datasheet
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 10mOhm Max Nonstandard
HCM0703-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
22A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)