HCM0503-2R2-R
DigiKey Part Number
283-5236-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-5236-1-ND - Cut Tape (CT)
283-5236-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 6.8A 25 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.8 A 25mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)