HCM0503-100-R
DigiKey Part Number
283-HCM0503-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0503-100-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0503-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2.8A 132 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 132mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
132mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)