HB1625-2R5256-R
DigiKey Part Number
283-3128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB1625-2R5256-R
Description
CAP 25F -10% +30% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 40mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.118" (28.40mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz