EXL1V0707-6R8-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0707-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0707-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0707-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0707-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 9.5A 19.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 9.5 A 19.6mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
11A