DRA73-470-R
DigiKey Part Number
283-3615-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3615-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3615-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.02A 275 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 1.02 A 275mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA73-470-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
275mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A