DR125-4R7-R
DigiKey Part Number
283-DR125-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR125-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR125-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR125-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 7.18A 10.5 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.18 A 10.5mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DR125-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.71A
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)