DR1050-560-R
DigiKey Part Number
513-1420-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1420-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1420-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-560-R
Description
FIXED IND 56UH 1.96A 123 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.96 A 123mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1050-560-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.94A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
123mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)