BK/MDL-12-R
DigiKey Part Number
283-2739-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDL-12-R
Description
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Fuse Type
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Voltage Rating - AC
32 V
Packaging
Bulk
Response Time
Slow Blow
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)