BK-AHC-10-R
DigiKey Part Number
283-BK-AHC-10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AHC-10-R
Description
FUSE CERAMIC 10A 600VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Melting I²t
66.0
Approval Agency
UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0165 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V