BK-ADC-15-R
DigiKey Part Number
283-BK-ADC-15-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-ADC-15-R
Description
FUSE CERM 15A 500VAC 500VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA AC, 20kA DC
Melting I²t
50.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
cURus, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.008 Ohms