BK/ABC-V-15-R
DigiKey Part Number
283-3759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-V-15-R
Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A AC, 10kA DC
Melting I²t
200.2
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00553 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V